TICKETS 0844 412 4650

Round 2 Results

GLASGOW, NOVEMBER 30TH 2013

CLICK HERE TO DOWNLOAD FULL RESULTS (PDF format)

Elite Championship: Flying Lap

Place Rider/Time Team Points
1 Ross Edgar - 13.836 Rouleur 10
2 Nico Hesslich - 13.850 Rudy Project RT 9
3 Chris Latham - 14.040
WD40 8
4 Chris Lawless - 14.435 Team Sky 7
5 James McCallum - 14.663 Rapha Condor JLT 6
6 Andy Fenn - 14.886 Telegraph All Stars 5
7 Scott Jacob- 14.988 HMT-Sportscover 4
8 Andreas Muller - 14.385 Madison Genesis
5
9 Scott Davies - 15.610 Team USN
2
10 Julio Alberto Amores - 15.653 Champion System/Club Roost
1

Elite Championship: Elimination Race

Place Rider Team Points
1 Jesper Asselman
Madison Genesis
10
2 Scott Jacob
HMT-Sportscover 9
3 Andreas Muller
Madison Genesis
8
4 Marcel Kalz
Rudy Project RT 7
5 Chris Latham
WD40
6
6 Nico Hesslich
Rudy Project RT
5
7 Lucas Destang
WD40 4
8 Scott Davies
USN 5
9 Mark Stewart
HMT-Sportscover 2
10 Chris Lawless Team Sky 1

Elite Championship: Points Race

Place Name Team Points
1 Jake Ragan Champion System/Club Roost RT
10
2 Marcel Kalz
Rudy Project RT
9
3 Wim Stroetinga Telegraph All Stars
8
4 James McCallum
Rapha Condor JLT
7
5 Julio Alberto Amores
Champion System/Club Roost RT
6
6 Jake Scott
HMT-Sportscover
5
7 Scott Davies
Team Sky 4
8 Germain Burton
Team Sky
5
9 Ollie Wood
Rapha Condor JLT
2
10 Andreas Muller
Madison Genesis
1

Elite Championship: 1km Madison Time Trial

Place Team Time Points
1 Rudy Project RT 55.472 10
2 WD40 58.993 9
3 Rapha Condor JLT
59.486 8
4 Rouleur 59.692 7
5 Team Sky 1.00.013 6
6 HMT-Sportscover 1.00.360 5
7 Telegraph All Stars 1.00.506 4
8
Champion System/Club Roost
1.01.482 2
9
Madison Genesis 1.03.648 1

Elite Championship: Scratch Race

Place Name Team Points
1 Marcel Kalz Rudy Project RT 10
2 Wim Stroetinga Telegraph All Stars 9
3 Chris Lawless
Team Sky
8
4 Germain Burton Team Sky
7
5 Chris Latham
WD40 6
6 Andreas Muller
Madison Genesis
5
7 Julio Alberto Amores
Champion System/Club Roost RT
4
8 Evan Oliphant
WD40 5
9 Lucas Destang
Team Sky 2
10 Ollie Wood
Rapha Condor JLT
1

Elite Championship: Standings after Round 2

Place Rider Team Points
1 Rudy Project RT
78
2 Telegraph All Stars
71
3 Team Sky
67
4 Rapha Condor JLT
64
5 WD40
52
6 Madison Genesis
51
7 HMT Sportscover
45
8 Champion System/Club Roost RT
44
9 Rouleur
39
10 Team USN 38

CLICK HERE TO DOWNLOAD FULL RESULTS (PDF format)