TICKETS 0844 412 4650

Round 3 results

MANCHESTER, JANUARY 4TH 2013

CLICK HERE TO DOWNLOAD THE FULL RESULTS BOOK IN PDF FORMAT

Elite Championship: Flying Lap

Place Rider/Time Team Points
1 Ed Clancy - 13.208 Rapha Condor JLT 10
2 Nico Hesslich - 13.408 Rudy Project RT 9
3 Ross Edgar - 13.651
Rouleur
8
4 Andy Tennant - 13.764 Madison Genesis
7
5 Steven Burke - 13.853 HMT-Sportscover 6
6 Chris Lawless - 13.895 Champion System/Club Roost
5
8 Jon Mould- 13.902 Madison Genesis
5
9 Owain Doull - 14.440 Team USN
2
10 Alex Dowsett- 14.874 Telegraph All Stars
1

Elite Championship: Points Race

Place Rider Team Points
1 Peter Kennaugh
Team Sky
10
2 Ed Clancy
Rapha Condor JLT 9
3 Nico Hesslich
Rudy Project RT
8
4 Jon Mould
Team USN 7
5 Owain Doull
WD40
6
6 Christian Grasmann
Rudy Project RT
5
7 Oliver Wood
Rapha Condor JLT 4
8 Andy Tennant
Madison Genesis 5
9 Jake Ragan
Champion System/Club Roost
2
10 Evan Oliphant
Rouleur 1

Elite Championship: Team Elimination Race

Place Riders Team Points
1 Owain Doull/Chris Latham
WD40
10
2 Alex Dowsett/Adam Blythe
Telegraph All Stars 9
3 Christian Grasmann/Nico Hesslich
Rudy Project RT
8
4 Andy Tennant/Jermain Burton
Madison Genesis
7
5 Steven Burke/Jake Womersley
HMT-Sportscover
6
6 Jake Ragan/Chris Lawless
Champion System/Club Roost
5
7 Jon Mould/Scott Davies
Team USN
4
8 Peter Kennaugh/Jon Dibben
Team Sky
5
9 Ed Clancy/Ollie Wood
Rapha Condor JLT
2
10 Ross Edgar/Evan Oliphant
Rouleur 1

Elite Championship: 1km Madison Time Trial

Place Team Time Points
1 Rapha Condor JLT
54.537 10
2 Rudy Project RT
55.578 9
3 Madison Genesis
57.136 8
4 WD40 57.248 7
5 Telegraph All Stars
57.598
6
6 HMT-Sportscover 57.981 5
7 Rouleur 59.289 4
8
Champion System/Club Roost
59.912 2
9
Team USN
1.01.488 1

Elite Championship: Scratch Race

Place Name Team Points
1 Ed Clancy
Rapha Condor JLT
10
2 Christian Grasmann
Rudy Project RT 9
3 Owain Doull
WD40
8
4 Adam Blythe
Telegraph All Stars
7
5 Nico Hesslich
Rudy Project RT
6
6 Evan Oliphant
Rouleur
5
7 Pete Kennaugh
Team Sky
4
8 Jon Mould
Team USN
5
9 Jake Ragan
Champion System/Club Roost
2
10 Chris Lawless
WD40
1

Elite Championship: Standings after Round 3

Place Rider Points
1 Rudy Project RT
132
2 Rapha Condor JLT
109
3 Telegraph All Stars 95
4 Team Sky
87
5 WD40
86
6 Madison Genesis
76
7 HMT Sportscover
62
8 Champion System/Club Roost RT
61
9 Rouleur
58
10 Team USN 57

CLICK HERE TO DOWNLOAD THE FULL RESULTS BOOK IN PDF FORMAT